2012-09-13

Kościół św. Leonarda w Busku-Zdroju

Kościół św. Leonarda znajduje się w najstarszej historycznie części Buska-Zdroju, na jednej z kulminacji Garbu Pińczowskiego. Kościół zbudowano w 1699 roku z drewna modrzewiowego - jednego z najtrwalszych i najbardziej odpornych na gnicie. Prawdopodobnie w tym miejscu znajdował się wcześniejszy, XII-wieczny kościół, również pod weznaniem św. Leonarda. Kościół jest orientowany, z węższą i niższą kruchtą po zachodniej stronie. Prezbiterium, również niższe i węższe od nawy głównej, posiada wspólny z nią dach pokryty gontem. Konstrukcja jest zrębowo-słupowa, oszalowana z zewnątrz.

Św. Leonard (z Limognes, także z Noblac), szlachcic z dworu Chlodwiga, ochrzczony razem ze swoim królem w 496 r., zm. 559 r., jest patronem dobrego porodu, więźniów, chorych oraz zagrożonych napadem. Przedstawiany z łańcuchem i skruszonymi kajdanami. Jego figura znajduje się na ołtarzu w centralnym miejscu. Na ścianach znajdują się obrazy drogi krzyżowej autorstwa nieznanego malarza ludowego.

Wokół kościoła znajduje się stary cmentarz. Warto zwrócić uwagę na grób rodu Rzewuskich z kamienną tablicą (Feliks Rzewuski jest założycielem buskiego kurortu) oraz krzyż ku pamięci Ignacego Popiela, żołnierza insurekcji kościuszkowskiej.

Kościół św. Leonarda od strony południowej
Kościół św. Leonarda od strony północnej
Ołtarz z figurką św. Leonarda
Droga krzyżowa
Grób Rzewuskich
Krzyż pamięci Ignacego Popiela

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz