2012-10-06

Ogród Botaniczny Batumi

Ogród Botaniczny Batumi to najbardziej imponujący ogród botaniczny, w którym do tej pory byłem. Położony jest kilka kilometrów na północ od centrum Batumi, w przedmieściu noszącym nazwę Mtsvane Kontskhi, czyli Zielony Przylądek. Zajmuje on wzgórze przy samym wybrzeżu Morza Czarnego.

Ogród został założony przez Andrzeja Nikołajewicza Krasnowa (1962-1914), rosyjskiego botanika i geografa, w ostatnich latach jego życia (1912-1914). Dzięki uzyskania poparcia w kręgach władzy dla swoich koncepcji, zwłaszcza Aleksandra Kriwoszejna, otrzymał on ok 65 hektarów ziemi w pobliżu Batumi. Tereny te były wtenczas bagniste, więc konieczna była melioracja. Obecnie ogród zajmuje 111 hektarów, a miejsce bagien zajmują wilgotnolubne rośliny. Na terenie ogrodu znajduje się obecnie grób i zarazem pomnik jego założyciela.

Sam ogród robi wrażenie pod każdym względem. Z jednej strony mamy widoki na okoliczne wzgórza porośnięte lasami, z drugiej na Morze Czarne. Ogród podzielony jest na sekcje tematyczne, porośnięte roślinnością z różnych regionów. Jest sekcja śródziemnomorska, kaukaska, himalajska, nowozelandzka, północno- i południowoamerykańska, meksykańska i wschodnioazjatycka. Świetnie czują się tutaj eukaliptusy, cedry himalajskie i bambusy. Na terenie ogrodu jest cała plantacja bambusów, porastająca nadmorski stok. Z bambusów zrobione są ławeczki i altanki na terenie ogrodu.

Na terenie ogrodu znajduje się wiele budynków, część należy do administracji i pracowników ogrodu, część jest zamieszkanych. W jednym z nich, w tzw. ogrodzie górnym, mieszka pszczelarz, u którego można kupić miód z uli znajdujących się na terenie ogrodu. Jest to dość unikalny miód, biorąc pod uwagę ogromną ilość różnorodnych roślin kwiatowych, z jakich pszczoły zbierają nektar. Litr miodu kosztuje 25 lari. W innym budynku, w sekcji himalajskiej, znajduje się biblioteka botaniczna. Oprócz licznych opracowań z dziedziny botaniki w wielu językach (głównie rosyjskim i francuskim, ale są też pozycje po niemiecku, czesku, japońsku itp.) znajdują się tu też rosyjskie encyklopedie. Najstarsza z nich pochodzi z XIX wieku. Można też zobaczyć wielką encyklopedię radziecką, liczącą 51 tomów + 2 suplementy, w której samo hasło CCCR zajmuje osobny, liczący podad 500 stronic tom. Przechodząc na tyły sekcji kaukaskiej trafiłem na gospodarstwo rolne i chłopa idącego z krową - przy czym było to już poza ścieżkami, ale najwyraźniej nadal w ramach murów ogrodu.

Wstęp do ogrodu kosztuje 6 lari dla cudzoziemców, 3 lari dla Gruzinów. Przy czym kiedy ja wchodziłem do ogrodu od strony Mtsvane Kontskhi ok godziny 9-tej, furtka była otwarta, ale nikt nie pobierał opłat. Wejście znajduje się przy wybrzeżu, w pobliżu betonowego molo. Dojść tam można wybrzeżem (kamienista plaża) albo drogą asfaltową. Dojeżdżają tu też autobusy linii 31 z Batumi.

Widok na molo, w pobliżu wejścia do ogrodu botanicznego
Plan ogrodu

Widok na wybrzeże Morza Czarnego

Grób i pomnik Andrzeja Krasnowa

Parująca wilgoć w gorącym wąwozie
Tabliczka z ostrzeżeniem - te rośliny są silnie trujące!


Alpinarium

Rybki w stawie

Widok na wybrzeże - dołem przebiega linia kolejowa Batumi-Tblilisi

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz